Jakie problemy mogą wystąpić przy zakładaniu lokaty?

Banki w erze internetu są przekonane, że klient detaliczny bardzo często nie będzie zwracać uwagi na haczyki lub nawet braki w umowach. Faktycznie w wielu przypadkach kuszenie ratami zero procent lub innymi bzdurami daje się we znaki każdemu. Najbardziej żal lojalnych klientów wywodzących się ze starej, uczciwej szkoły przedstawiania propozycji biznesowych. Niektórzy ludzie nawet nie rozumieją jakim cudem firma może być nieuczciwa i podpisują dosłownie wszystko, co się im podstawi. Tak często jest z kwestią lokaty bankowe.

Bardzo istotnym problemem jest niezgodność danych zleceniodawcy przelewu wykonywanego na konto lokacyjne z innego banku. Systemy informatyczne różnych instytucji finansowych muszą być perfekcyjne pod względem wypełnienia swoich ról. Nawet niezgodność adresu w dowodzie osobistym, a tym podanym przy zakładaniu rachunku może skutkować brakiem założenia lokaty.

Problem jest szeroki, ponieważ po ostatniej zmianie przepisów, państwo nakazało bankom dbać o perfekcyjną rozpoznawalność swoich klientów. Kiedy pojawia się problem przelewu zwykły konsument nie jest w stanie go rozwiązać, a konsultanci na infolinii zazwyczaj nie mają zielonego pojęcia o kłopotach na górnych szczeblach. W wielu przypadkach proponuje się klientowi założenie rachunku oszczędnościowego powiązanego z kontem lokat. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre, ponieważ często oprocentowanie lokat zaledwie pokrywa wydatki na konto, które w niektórych placówkach wynoszą ponad dziesięć złotych miesięcznie. Wiele systemów naliczania odsetek też się po prostu myli lub jest to działanie celowe. Bardzo mała ilość klientów zwraca uwagę na to, ile pieniędzy faktycznie otrzymuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Akurat to wielki błąd, ponieważ de facto liczą się każde pieniądze. Dla banku nawet złotówka w ogromnej skali jest zyskiem niewyobrażalnym, a dla detalicznego odbiorcy lokaty taka wartość nie jest podstawą do wszczynania procesów lub skarg.

Istnieje kilka większych lub mniejszych problemów przy oszczędzaniu. Uważaj na oprocentowanie lokat bankowych oraz wszystkie poboczne opłaty, jaki dodatkowe warunki nakładane przez bank.

Tags: , , ,

Comments are closed.