Tak wygląda skuteczna nauka gry na gitarze

Nauka gry na gitarze wiadomo nie trwa 3 tygodnie, ale nie musi być tak długotrwała jak pewni ludzie sobie wyobrażają. Zaprezentuję wiele podstawowych zasad, jakie mają wpływ na to czy wysiłekjaki poświęcasz na naukę na gitarze daje duże, zauważalne z dnia na dzień wyniki.

Patrząc na 13 czy 17 latków uczących się dopiero 4 lata, a “wymiatających” szybciej niż mrugnięcie oka, a z drugiej strony grupy gitarzystów, które grają już od 18 lat, a nawet nie zbliżają się szybkością do tych młodziaków rodzi się myśl – jaka jest różnica w technice grania pomiędzy jednymi a drugimi.

Mam nadzieję że pozwolisz, że podzielę się kilkoma mega istotnymi regułami, które mi personalnie niesamowicie podniosły skuteczność grania.

Nie graj tego co już umiesz!

To niezwykle kluczowy punkt. Duża ilość gitarzystów w czasie “ćwiczenia” dużą część czasu przeznacza na ćwiczenie tego co już umie. Lubiane piosenki i chwyty, które juz umią, ulubione zagrywki czy solówki itp.

Jak myślisz, czego się uczysz, jak grasz to co już potrafisz? NICZEGO! O ile jest na to czas jako czynnik radości z grania i zachęty do dalszej nauki na gitarze to z punktu widzenia ćwiczeń jest to bez sensu.

Niewłaściwe ćwiczenia

Twoje rezultaty są proporcjonalne do skuteczności ćwiczeń, jakie używasz. Jest to temat rzeka, lecz zapamiętaj przynajmniej to, że musisz pracować nad kilkoma (przynajmniej dwoma) askektami w jednej chwili.

Pamiętam jak miałem kłopot, bo moje ćwiczenia szybkiego kostkowania nie dawało żadnych wyników. Okazało się, że dodanie równoległego ćwiczenia legato “odblokowało” z pozoru mało związane szybkie kostkowanie i ruszyło do przodu.

Nie jesteś systematyczny

To też bardzo istotny punkt. Nauka gry na gitarze to proces, a nie jednorazowa czynność.

Tę zasadę zaobserwowałem także w mojej własnej przygodzie z gitarą. Kiedy zaplanowałem codzienne praktykowanie określonego ćwiczenia rezultaty zaczęły być zauważalne z dnia na dzień. (wcześniej ćwiczyłem skokami – np. przez tydzień codziennie potem 2 dni przerwy, potem pare grania, znowu przerwa itp).

Mam nadzieję, że będziesz trzymał się tych trzech podanych wyżej zasad. Ich skuteczność jest potwierdzona doświadczeniem. Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, więc zamiast zmieniać wszystko w jednej chwili, przyjrzyj się temu co w tej chwili ćwiczysz i zastanów się jak to zmodyfykować, aby zgadzało się z poznanymi właśnie zasadami.

W zależności ile poświęcasz dziennie na ćwiczenia, powinieneś zaobserwować znaczące rezultaty już po 1 czy 2 tygodniach, a po miesiącu powinna być widoczna naprawdę dużo przemiana.

Tags: , ,

Comments are closed.