List motywacyjny i CV, czy to wystarczy by dostać wymarzoną pracę?

Każdy z nas podejmując edukację i przechodząc przez kolejne jej szczeble ma poczucie tego, że robi to po coś, by spełnić jakieś marzenia, najczęściej z pola zawodowego. Ta świadomość oczywiście zmienia się wraz z każdą kolejną klasą, ponieważ przez te kilkanaście (a czasem nawet więcej niż dwadzieścia) lat dojrzewamy, a wraz z nami dojrzewają i zmieniają się nasze marzenia. Problem tkwi jednak w tym, że życie bardzo często boleśnie weryfikuje nasze marzenia, szczególnie w kraju takim jak Polska. Niejeden z nas przekonał się na własnej skórze, że skończenie odpowiednich studiów wcale nie musi równać się ze znalezieniem wymarzonej pracy. W obecnych czasach nawet osoby z wyższym wykształceniem (prawnik, lekarz) mają problemy ze znalezieniem pracy pasującej do ich kwalifikacji .

Są jednak pewne rzeczy, które możemy zrobić, aby w najgorszym wypadku przynajmniej mieć świadomość, że zrobiliśmy wszystko, co byliśmy w stanie by spełnić swoje pragnienia. Jakie kroki powinniśmy zatem podjąć, by nie musieć później pluć sobie w brodę? O inwestycji w odpowiednie wykształcenie wspomnieliśmy już wcześniej, dlatego przejdziemy do dalszych kroków.

Przede wszystkim powinniśmy napisać jak najlepszy list motywacyjny oraz CV. Podczas realizacji tego punktu należy bezapelacyjnie pamiętać, że ściągnięcie pierwszego lepszego wzoru z Internetu nie wystarczy. Należy raczej dołożyć wszelkich starań, by dowiedzieć się, jakie są wymagania potencjalnego pracodawcy co do tych właśnie dokumentów i wykonać je według zdobytych wytycznych. Ponadto powinniśmy też pamiętać, że ważna jest nasza prezencja. Nie tylko to, co mówimy, ale także jak mówimy, jak wyglądamy, jak jesteśmy ubrani, itd. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną warto wstać choć godzinę wcześniej, by mieć czas na spokojne, perfekcyjne przygotowanie własnej osoby do przesłuchania.

A kiedy już mamy gotowy profesjonalny list motywacyjny oraz CV, a także czujemy się gotowi fizycznie i psychicznie, możemy ze spokojem i pewnością siebie wkroczyć do gabinetu przyszłego szefa. Bo tak właśnie powinniśmy o tej wyprawie myśleć. Pozytywne myślenie to podstawa każdego sukcesu.

Tags: , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.